Popiežius apie ekonomiką

2013.11.24 popiežius paskelbė apaštališkąjį paraginimą Evangelii gaudium (o čia žinutė apie jį lietuviškai), kuriame, nesiremdamas jokiais konkrečiais duomenimis, aprauda didėjančią nelygybę, skurdą ir augantį smurtą bei kaltina nevaržomą konsumerizmą (kapitalizmą).

Čia yra puikus straipsnis su daugybe duomenų, rodančių, kad tikrovė yra priešinga. Turtinė nelygybė, skurdas ir smurtas pasaulyje sparčiai  mažėja – kapitalizmo dėka.

 

Čia labai tinka prisiminti L. von Mises:

„Socialinė politika jai prieinamomis priemonėmis gali padaryti žmones turtingus ar vargšus, bet jai niekada nepavyks padaryti jų laimingų ar patenkinti jų giliausius troškimus. To neįvykdo jokios išorinės priemonės. Visa, ką gali padaryti socialinė politika, tai pašalinti išorines skausmo ir kančios priežastis; ji gali sukurti sistemą, kuri pamaitina alkanus, aprengia nuogus ir apgyvendina benamius. Laimė ir pasitenkinimas priklauso ne nuo maisto, aprangos ir pastogės, bet, visų pirma, nuo to, ką žmogus viduje brangina. Ne iš paniekos dvasinėms gėrybėms liberalizmas rūpinasi tik žmogaus materialia gerove, bet dėl įsitikinimo, jog tai, kas žmoguje aukščiausio ir giliausio, negali būti paliesta jokiu išoriniu reguliavimu. Jis siekia pateikti tik išorinį gerovę, nes žino, kad vidiniai, dvasiniai turtai negali pasiekti žmogaus iš išorės, bet tik iš jo paties širdies. Jis nesiekia sukurti nieko daugiau nei išorines prielaidas vidinio gyvenimo vystymusi.“*

 

______________

 

citata nukopijuota iš čia.

 

 

Comments are closed.