Sodros ir privačių pensijų fondų administravimo kaina

Dėl nūnai padidėjusio dėmesio 2-os pakopos pensijų fondams vėl padažnėjo samprotavimai, kad pensijų fondų valdytojai „išsimoka iš tų fondų sau dideles algas“ ir taip nuskriaudžia fondų dalyvius (suprask – skirtingai nei Sodra). Nėra gero būdo prasmingai palyginti Sodros ir pensijų fondų administravimo mokesčius, nes Sodra ir pensijų fondai vykdo skirtingą veiklą. Sodra perskirsto (surenka įmokas ir tuoj pat jas išdalina kaip išmokas), o pensijų fondai kaupia per daugelį metų sumokamas įmokas.

Vistik, ir Sodra, ir pensijų fondai gauna ir administruoja įmokas, tad galime bent pradėti palyginimą žiūrėdami į įmokų mokesčius. Pensijų fondų mokesčiai nuo įmokų yra nuo 1% iki 2%*, o Sodros administracinės išlaidos sudaro 2.75% Sodros pajamų**. Sodros įmokų surinkimas (o po to – perskirstymas) turbūt reikalauja daugiau administravimo, tad Sodros kaštai turbūt pagrįstai yra didesni nei pensijų fondų mokesčiai nuo įmokų. Vistik faktas, kad šioje dalyje Sodra brangesnė už privačius fondus.

Bet pensijų fondai dar ima mokesčius nuo sukaupto turto vertės – nuo 0.65% iki 1%*. Ir kadangi šis mokestis skaičiuojamas nuo per daugelį metų sukaupto turto, jo absoliutus dydis yra gerokai didesnis už netgi maksimalų 2% įmokų mokestį. Sodra kaupimo nevykdo, tad šio mokesčio su Sodra palyginti neišeina. Daug ar mažai yra 0.65%-1% nuo sukaupto turto? Latvijos 2-os pakopos fondų mokesčiai nuo turto vertės yra nuo 1.15 % iki 1.83% (bet, kiek suprantu, ten netaikomi įmokų mokesčiai).  Dviejų populiariausių Estijos 2-os pakopos pensijų fondų mokesčiai nuo turto yra 1.362% ir 1.34% (įmokų mokesčio nėra, bet yra 1% išmokos mokestis).

Prasminga palyginti su panašią veiklą vykdančiais investiciniais fondais. Jų mokesčiai negali būti neprotingai dideli, nes į juos investuojama visiškai laisva valia (2-os pakopos pensijų fondų atveju neturime daug laisvės rinktis, nes vienintelė alternatyva – palikti pinigus Sodrai), be to, į juos investuoja ne lengviausiai apkvailinami visuomenės nariai. Dviejų didžiausių Lietuvoje veikiančių bankų siūlomi fondai taiko 0.5%-3.01% valdymo mokesčius nuo turto vertės*** (greta platinimo ir išpirkimo mokesčių, kurie panašūs į pensijų fondų įmokų mokesčius) .

Tad skelbiu 2-os pakopos pensijų fondų administraimo mokesčius normaliais. Nėra čia jokio sąmokslo.

___________

* anot Lietuvos Banko.

** Faktinių Sodros duomenų neradau, tad žiūrėjau į Seimo patvirtintą Sodros 2013 m. biudžetą. Pajamos – 9 679 568 tūkst. Litų, o administracinės išlaidos (su ilgalaikio turto nusidėvėjimu) – 266 068 tūkst. Litų, kas sudaro 2,75% nuo pajamų.

*** SEB informacija čia, Swedbank informacija čia, čia ir čia.

Comments are closed.